Є велика кількість людей, яка не сприймає кислоту в каві, у них виникає негативна асоціація з неприємною кислотністю, яку можна одержати вживаючи недорогу надмірно обсмажену каву, також саме слово "кислота" є "несмачним", проте у спешалті каві кислотність є цінністю, вона там очікувана і бажана.
Кислотність у високоякісній каві є "хрусткою", збалансованою, вона чітко відчувається на кінчику язика. Кислотність здатна підсилити аромат кави і зробити ваш сенсорний досвід більш наповненим. Вона робить каву більш складною.
Кислоти в каві можуть бути яскравими та сміливими, а також тонкими та гладкими. Вони підсилюють інші аромати кави, наприклад цитрусовий, або фруктовий.
Інколи кава має лимонну чи апельсинову кислоту, але це не означає, що вона буквально має лимонний чи апельсиновий присмаки.
Кава має безліч кислот, але розглянемо 4 найпоширеніші кислоти, які легко ідентифікувати якщо ви спробуєте їх кілька разів.
1. Лимонна кислота. Вона міститься у багатьох продуктах: ягоди, фрукти, овочі і особливо лайм та лимон, оскільки вони мають дуже високу концентрацію цієї кислоти. Це яскрава і хрустка кислинка.
2. Яблучна кислота. Кислота зеленого яблука, вона м'якіша за лимонну, але все одно дещо "металева".
3. Фосфорна кислота. Часто її додають до безалкогольних напоїв. Вона є м'якішою за лимонну та яблучну кислоти. Якщо ви п'єте каву і її кислота нагадує вам колу, то це саме фосфорна.
4. Оцтова кислота. Сама по собі вона має різкий та неприємний запах, але каві вона може надавати ноти вина або ігристого.
Як відрізнити кислотність, яка наявна у каві через недостатнє обсмаження та просто кислотність, яка властива певній каві?
Недостатньо обсмажена кава буде мати в собі кислоту + яскраво виражені трав'янисті ноти, тоді як просто насичена кислотою кава буде мати яскравий смак.
Хороша новина також полягає у тому, що ви можете самостійно регулювати кислотність вашого напою: або підкреслювати її, або уникати якщо вона для вас небажана.
1. Твердість зерна. Чим вище над рівнем моря росте кава, тим повільніше вона дозріває, тому тим більш твердим є зерно і воно має більше кислот, ніж кава що росте на нижчих висотах.
2. Метод обробки. Кава митої обробки дає більш яскраві кислоти, на відміну від натуральної або хані.
3. Ступінь обсмаження. Світле та середнє обсмаження дасть більше кислоти ніж темне обсмаження.
4. Вода. Мінеральна (багата на кальцій та магній) вода допоможе витягнути більше ароматів та кислот у вашому напої. Якщо ви хочете знизити кислотність, то можете додати до вашої води дрібку харчової соди.
5. Ступінь подрібнення. Крупніше подрібнення дасть більше кислотності чашці. Крупніші частинки кави уповільнюють швидкість вилучення кислот.
Наступні 2 пункти підходять для ручних методів заварювання: пуровер, Кемекс, аеропрес, френч-прес.
6. Тривалість заварювання. Навіть якщо у вас крупне подрібнення і мінеральна вода, але при цьому занадто тривале заварювання, то напій не буде насичено кислотним. І так само якщо дрібна кава, але короткий час екстракції, то чашка може бути більш кислою.
7. Температура води. Чим вищою є температура води, тим швидше вилучаються сполуки з кави. Холодна кава (холодне заварювання) має мінімальну кислотність і більш гладкий та солодкий смак. Щоб одержати більш кислий напій рекомендується брати воду температури 94-96°С, а для менш кислого краще брати воду температури 91-94°С.
Не існує єдиного рецепту для всіх щоб заварити найкращу каву, але тепер ви знаєте змінні і можете самостійно налаштувати каву під свої вподобання. Спробуйте змінити щось з перерахованого у щоденному кавовому ритуалі вже сьогодні і діліться своїми враженнями!