Чи замислювались ви про те, що практики та стандарти обсмажування кави змінились протягом часу? Що сучасна кава, її ботанічна різноманітність і її зовнішній вигляд суттєво відрізняються від тих, які були 100 і більше років тому? Сьогодні ми скористаємось нашою віртуальною «машиною часу» та відправимось назад у минуле щоб дослідити як розвивалось обсмаження кави і як змінились ростери для кави.

Починаючи з Ефіопії, у 800 році нашої ери, кава вважалася продуктом харчування. Коли плоди кави достигали, їх збирали, потім перетворювали у пюре разом зі шкіркою та м’якоттю, а потім формували з цього невеликі коржі. Тому звичайну кам’яну ступку можна вважати найпершим та найоригінальнішим інструментом для подрібнення кави. Потім люди здогадались, що стиглі кавові плоди можна висушувати на сонці та обсмажувати в глиняному посуді у пічках, тож першими ростерами були звичайні глиняні мисочки.

202208290823-lich-su-cua-rang-ca-phe.jpg


У 1400-1500 рр у Персії з’явився посуд, який використовували виключно для кави. Це була велика «ложка» з довгою ручкою та перфорацією для обсмаження невеликої порції кави на вогні.

202208290824-lich-su-cua-rang-ca-phe-1.jpg


Наступні 100 років для обсмажування кави використовували неглибокі каструлі на довгих ніжках, які ставили біля вогню, для перемішування кави використовували металеві ложки з довгими ручками. В цей час в Каїрі та Єгипті почали виготовлювати посуд для обсмаження кави з бронзи та чавуну.

Барабанні посудини для обсмаження кави з’явились вже у 17 столітті, ймовірніше вони походять з Туреччини. Вони виготовлялись з олов’яних, або мідних пластин, мали довгу ручку та кришку. У циліндричній жаровні є змога, щоб кава оберталась постійно і мінімально контактувала з поверхнею посуду, в якому обсмажується і взагалі не контактувала з вогнем.

202208290825-lich-su-cua-rang-ca-phe-2.jpg


В Європі на той час для обсмаження кави використовували старі каструлі для приготування пудингу та сковорідки і особливістю було те, що для обсмажування використовували вугілля, а не відкритий вогонь, як це робили у африканських країнах.

Приблизно в 1660 році в Англії відбувся суттєвий крок вперед в сфері обсмаження кави, оскільки з’явилась «жаровня Елфорда». Вона була виготовлена з білого заліза і мала розсувні дверцята.

В період з 1700 по 1800 роки голландці запропонували свій варіант ростера. Це був також метелевий барабан, але він мав ще додатковий щит та ніжки і для обсмаження кави використовували або кокс, або деревне вугілля. Завдяки більшій місткості його можна було використовувати в готелях і кафе для смаження великих партій кави. Недоліком використання вугілля для обсмаження кави було те, що вся кава була з ароматом та присмаком диму, тож коли з’явилась можливість для приготування їжі використовувати природний газ, то ним залюбки стали користуватись і для обсмаження кави.

202208290826-lich-su-cua-rang-ca-phe-3.jpg


До 19 століття обсмажування кави не було комерційним. З моменту виходу з Аравійського півострова зелену каву обсмажували лише в кафе, або на кухнях європейських багатих сімей. Лише після промислової революції в Європі різко зріс попит на стимулюючі властивості кави і з’явилась потреба купувати обсмажену каву та готувати її вдома.

Річард Еванс запатентував перший великий ростер для кави у Великобританії в 1824 році. Особливістю його було те, що він мав «ложку для семплів», які є і в сучасних ростерах і які дають змогу перевіряти стан зерен протягом всього процесу.

evans.jpg


У 1864 році в США Джабез Бернс отримав патент на комерційний ростер. Конструкція Бернса являла собою закритий циліндр, вмонтований у цегляну кладку. Він мав механізм відкривання для висипання зерен, не знімаючи циліндр з полум’я, і подвійний гвинт усередині циліндра, який рівномірно розподіляв зерна під час обсмаження. Ці інновації зробили смаження більш послідовним і менш небезпечним.

berns.jpg



Пізніше компанія Бернса додала охолоджуючий лоток до передньої частини ростера з вентилятором, встановленим внизу, щоб пропускати повітря через зерна. Ці деталі стали основами для всіх сучасних ростерів.

На рубежі 20 століття електрика стала доступнішою і були створені електричні ростери. Обсмаження кави за допомогою електрики є більш послідовним, в порівнянні з відкритим вогнем, або газом, а також більш безпечним.

У 1976 році Майкл Сівец, американський інженер-хімік, запатентував ростер, який використовує конвекцію (потік гарячого повітря) для обсмаження зерен.

Сучасні ростери обсмажують каву з неймовірною точністю. Існують навіть спеціальні комп’ютерні програми, які дозволяють робити різні профілі обсмаження для різних зерен кави.


Список використаних джерел:
https://43factory.coffee/en/news/the-historical-period-of-coffee-roasting-2/

https://perfectdailygrind.com/2019/09/discover-the-history-of-the-coffee-roaster/

https://www.helenacoffee.vn/coffee-roasting-history/

https://charcoalcoffeeblog.com/history-of-coffee-roasting/

https://air-roasted-coffee.com/coffee-roasting-history/