За статистикою всього лише 35% людей споживають чорну каву, тоді як всі інші додають у неї молоко, або вершки. В українських кав’ярнях ви можете зустріти неймовірно багате меню напоїв на основі еспресо з додаванням молока, тож питання молока є важливим як для барист та власників кав’ярень так і для всіх споживачів.

photo_2023-10-30_17-38-14.jpg


Якщо ви хочете уникнути відчуття гіркоти у вашому напої, або сумніваєтесь щодо смаку кави у новій кав’ярні, просто додайте молока і воно допоможе згладити смак, особливо, якщо це кава темного обсмаження.

Нам вдалося задати декілька питань про молоко співробітникам ТМ Галичина та TM Mr. White і вони поділились з нами секретами та деталями молочного виробництва в Україні.

1. Звідки молоко і що таке гомогенізоване молоко?

70% молочної сировини ТМ Галичина походить з Карпатського краю, а саме Івано-Франківської та Львівської областей. Решта сировини завозиться з Волинської, Тернопільської, Черкаської, Хмельницької, Київської та Вінницької областей. «99% сировини наше підприємство отримує з фермерських господарств.», — кажуть у компанії.


photo_2023-10-30_17-38-19 (2).jpg


photo_2023-10-30_17-38-20 (2).jpg


photo_2023-10-30_17-38-20.jpg


З моменту одержання молока до розливу в упаковку проходить 12-14 годин. З них 6-8 годин — це доставка на підприємство та перевірка, 6 годин — переробка на підприємстві (викачка, охолодження, фільтрування, перша пастеризація, друга пастеризація, початок розливу).

Mr. White одержує молоко із Тернопільської та Івано-Франківської областей.

«Якщо говорити конкретно про ферми, це «Гадз-агро» у Тернопільській області, «Родник-плюс», «Поточище», «Уїзд», «Рідна земля» у Івано-Франківській області.

Молоко отримуємо до 12-13 години і тоді вже о 18-19 годині можна скуштувати свіже ультрапастеризоване молоко.»

Напевно, ви чули поняття «гомогенізоване молоко», тож ми вирішили поцікавитись також і цим. «Гомогенізація — це технологічний процес подрібнення жирових кульок для отримання однорідної емульсії. Для гомогенізації молока використовують гомогенізатор. Для молока проводять двоступеневу гомогенізацію. Гомогенізація сприяє збільшенню терміну зберігання молока, гомогенізоване молоко має більш насичений смак та аромат, а ще краще засвоюється і після гомогенізації воно має більш насичений білий колір. Також гомогенізоване молоко не розшаровується при зберіганні.», — кажуть в Галичині.

Чи може бути молоко негомогенізоване? «Так, але тоді воно буде розшаровуватись при зберіганні. У ньому при зберіганні будемо спостерігати у верхній частині упаковки відстій вершків.» — Галичина.

«Негомогенізоване молоко має жирні краплі, які не були оброблені процесом гомогенізації і, отже, залишаються більшими і роздільними. Деякі люди вважають, що негомогенізоване молоко має більше природного смаку, а інші віддають перевагу гомогенізованому молоку, оскільки воно має однорідну текстуру.» — діляться співробітники Mr. White.

2. Молоко для барист і якої жирності буває молоко?

Додавання молока в каву є давнім звичаєм, але таке поняття як латте-арт з’явилось відносно нещодавно, а саме у 1980-х роках. Баристам справді важливо працювати з молоком, яке добре спінюється і за допомогою якого можна легко зробити гарний малюнок на каві.

В кав’ярнях ви могли бачити, що там є упаковки молока, на яких є напис «Barista» і, звісно, нас всіх цікавить, чи правда, що це якесь інше молоко, ніж «звичайне», яке продається у супермаркетах?

«Молоко для барист Barista Milk — спеціалізоване ультрапастеризоване молоко в унікальному дизайні, щоб доповнити атмосферу кав’ярень. Barista Milk не продається у супермаркетах — цю лінійку можуть замовити лише кав’ярні, ресторани та інші заклади.

photo_2023-10-30_17-38-18.jpg


Barista Milk — це ультрапастеризоване молоко, воно містить 2,5% жиру. Це молоко добре підходить для кавових напоїв, оскільки утворює густу, кремоподібну та легку піну завдяки високому вмісту білка (3,2 г); має нейтральний аромат, який підкреслює смак кавових напоїв; витримує високу температуру спінення та його можна зберігати при кімнатній температурі.»

«Молоко може бути і з жиром більшим, як 3,2%. Як зазвичай літом середня жирність молока 3,4%, зимою — 3,7-3,8%. Ми можемо виготовляти молоко жирністю 3,4%-3,6%, але є сформоване споживання молока 2,5-2,6% жиру, оскільки такий відсоток жиру вважається найбільш оптимальним для засвоювання організмом людини та гарно поєднується зі смаком кави і доповнює її смак, а не домінує над нею.

Barista Milk від МК «Галичина» виготовляється з масовою часткою жиру 2,5%.»

Mr. White каже про своє молоко для барист так:

«Молоко для барист відрізняється від звичайного:

– Швидкість спінювання. Молоко для барист зазвичай має здатність швидше утворювати стійку піну, що дозволяє баристам створювати кавові напої з лате-артом та іншими декоративними елементами;

– Смак та текстура. Молоко часто розроблене так, щоб підсилити смак кави та не перебивати його. Воно може мати більш кремову текстуру і ніжний смак;

– Температура нагрівання. Молоко для барист бути спроектоване так, щоб добре пінитися при певній температурі, що важливо для приготування ідеальної піни для капучино і лате.»

«2,6% жирності і 3% білка – ідеально для стійкої пінки, яка не буде швидко осідати.»

3. Упаковка для молока і зберігання.

Щодо зберігання молока, то, виявляється, що цілком нормально, якщо на ньому вказано тривалий термін зберігання. Ось що кажуть в Галичині: «Так, адже усе залежить від ступені пастеризації молока. До прикладу, можемо навести наше ультрапастеризоване молоко, яке є на 100% натуральним продуктом. При його виробництві використовується тільки коров'яче молоко найкращої якості. Це обумовлено тим, що при виготовленні ультрапастеризоване молоко проходить дуже високу температурну обробку (миттєва пастеризація при температурі 137°С з витримкою 4 секунди), яку може витримати тільки молоко найкращої якості. Така температурна обробка в поєднанні з розливом в спеціальну багатошарову упаковку в стерильних умовах забезпечує даному продукту тривалі терміни зберігання (90 діб).»

«Харчова упаковка виконує безліч функцій. До найважливіших, що впливають на якість та безпечність продукту відносяться: захисна функція, функція зберігання та транспортування.

Упаковка:
  • захищає харчові продукти від зовнішніх забруднень;
  • полегшує зберігання і транспортування товару навіть на великі відстані;
  • дозволяє зберігати на протязі встановленого терміну початкові властивості продуктів (органолептичні, фізикохімічні, мікробіологічні);
  • подовжує термін придатності.»
У Mr. White теж виокремлюють декілька функцій упаковки:
- Світловплив: Ультрафіолетове випромінювання може впливати на смак і якість молока. Тому, якщо молоко зберігається в прозорих контейнерах, воно може втратити свіжість швидше;
- Матеріал упаковки: Деякі матеріали упаковки можуть виділяти речовини, які взаємодіють з молоком і впливають на смак. Наприклад, пластикова упаковка може вибирати хімічні сполуки у молоко;
- Герметичність: Якість ущільнення упаковки може впливати на збереження свіжості молока та запобігати забрудненню;
- Вид упаковки: Упаковка може бути картонною, пластиковою, скляною тощо. Різні матеріали мають різні властивості щодо збереження молока.»

Сподіваємось, що тепер ви розкрили для себе всі секрети молока.

Якщо вам цікаво, яка кава найкраще пасує до молока, то зверніть увагу на каву, яка має шоколадні, карамельні та горіхові профілі смаків, додавання молока до такої кави подарує вам напій з молочним поцілунком)





Джерела:

https://coffeeaffection.com/coffee-consumption-statistics/