Акриламід – це хімічна речовина, яка утворюється природним чином під час смаження їжі, що містить крохмаль, при температурі вище 120°С.
dark-roasted-coffee-beans.jpg


Споживачі піддаються впливу акриламіду, коли вони готують, наприклад, картоплю або смажать тости. Акриламід також природний побічний продукт процесу обсмажування кави.

Європейський орган з безпеки харчових продуктів (EFSA) підтвердив у 2015 році, що акриламід потенційно підвищує ризик розвитку раку. Акриламід вперше пов'язали з раком у 2002 році, коли шведські дослідники випадково виявили цю речовину.

У 2020 році в Каліфорнії відбувся суд, який хотів зобов’язати ростерії вказувати наявність акриламіду в складі кави, але постачальники кави виграли цю справу і виробники кави не зобов’язані робити такі позначки на упаковці.

Споживання акриламіду у великих дозах може бути шкідливим для здоров’я, і ті, хто працює з ним у промислових умовах, повинні вживати запобіжних заходів проти надмірного впливу. Однак більшість з нас вживають його щодня у вигляді різноманітних страв.

Акриламід міститься у всій каві, як неминучий продукт реакції Майяра, того дивовижного процесу, який змушує цукри та амінокислоти набути коричневого кольору, смачного підсмаженого смаку, який ми знаходимо в скоринці хліба, обсмажених шматках стейка, хрусткій картоплі фрі або картопляних чіпсах і, звичайно, смажених кавових зернах. Реакція Майяра виробляє всі ці захоплюючі ароматичні сполуки, які ми любимо в каві, а разом з нею також утворює акриламід. Рівень акриламіду досягає піку на початку процесу обсмажування, але потім починає знижуватися при тривалому нагріванні. З цієї причини кава темного обсмажування парадоксальним чином може мати менше акриламіду, ніж кава світлішого обсмажування.

У великих кількостях акриламід вважається канцерогенним. Проте, згідно шведського дослідження 2013 року, кількість акриламіду у вашій середньостатистичній каві становить 0,45 мікрограма. Для порівняння у середній порції картоплі фрі міститься 39-82 мікрограмів акриламіду.

Хороші новини полягають у тому що численні переваги кави для здоров’я, деякі з яких вважаються профілактикою раку через високу концентрацію хлорогенової кислоти та інших антиоксидантів, говорять на користь того, що споживання кави в цілому добре, а не погано, для здоров’я та довголіття. Загалом, принаймні, що стосується раку, вживання кави дає переваги.

Вважається, що кава темного обсмажування містить менше акриламіду, ніж світлого, а кава арабіки вищої якості, обсмажена на високій температурі та заварена протягом меншого часу, також містить менше акриламіду. З іншого боку спектра, було виявлено, що розчинна кава містить набагато більше акриламіду, ніж традиційно зварена кава. Однак поки немає даних, щоб визначити, чи нове покоління розчинної спешалті кави настільки ж сприятливе. Зменшення вмісту акриламіду в традиційно обсмаженій та завареній каві потребує подальшого вивчення, оскільки вплив інших видів обсмажування майже напевно змінить характеристики, які сьогодні споживачі бажають бачити у своїй чашці.

Джерело: https://sprudge.com/what-is-acrylamide-and-why-does-it-matter-for-coffee-183929.html