Таня Тарикіна – срібний призер Чемпіонату світу з приготування кави у джезві, двічі віце-чемпіон України і чемпіон України з цієї ж дисципліни, бренд-амбасадор High Five від обсмажувальної компанії Foundation Coffee Roasters.

Стала професійною «кавоманкою» лише чотири роки тому, маючи освіту й досвід дизайнера шкіри та взуття. Тож не кавою єдиною: дехто з кавових персоналій в Україні має її дизайнерське взуття. За ці роки встигла попрацювати в найкращих закладах: шеф-бариста «Чашка Espresso Bar», бариста закладів «Світ кави» й Right Coffee Bar. Зараз ми розмовляємо з Танею після її майстер-класу з приготування джезви та авторської кави.

top-view-female-hand-preparing-turkish-coffee-sand.jpg


Таню, мабуть, усім читачам цікаво: яку каву п’єте зранку?

Тільки фільтр-каву. 10-15 хвилин щоранку на приготування кави – то обов’язковий ритуал. Авторські напої вдома для себе ніколи не готую – тільки на конкурсах і чемпіонатах.

Кава «джезва» – це щось особливе?

Секрет джезви – правильні пропорції води і кави, нюанси приготування. Коли я приїхала з Чемпіонату світу, відразу вийшла на роботу до компанії «Світ кави», де працювала баристою. І до мене на джезву почала приходити неймовірна кількість людей, оскільки всі хотіли скуштувати цей напій у моєму виконанні. Прийшов один чоловік і я вирішила його навчити правильному питтю джезви (рахунок на хвилини)… і відволіклась. Уявіть, він чекав моїх інструкцій 40 хвилин, щоб випити джезву правильно!

З яким зерном Ви поїхали на Чемпіонат світу?

Це була особлива кава від молодого фермера, який зібрав 300 кг урожаю, перебрав, відклавши погані зерна. В результаті вийшло 38 кг ідеальних зерен. Потім зробив міні-лот і продавав їх. Кава була аеробна та анаеробна одночасно, адже спілі ягоди поклали до басейну з водою. Нижній шар завжди перебував у воді, а верхні ягоди контактували з повітрям. Ті, що внизу, стали яскраво-зеленого кольору, а ті, що плавали зверху, – яскраво-оранжеві. Напої відрізнялись – на зелених, оранжевих і на міксі зерен. Мікс був більш збалансованим і дуже цікавим.

Ми виступили на чемпіонаті України з цим зерном, і в мене не було сумнівів, що саме це зерно – для чемпіонату світу. Я просила продати його мені сім разів – і на восьмий виробник погодився. Мій хлопець навіть трішки кепкував з моєї наполегливості. Але у мене все вийшло!

Які секрети приготування має авторська кава?

У кожного авторського напою повинна бути кисла частина, солодка частина і кавова частина. Змішавши всі разом, отримуєте певний смак.

Можливості – безмежні. Наприклад, сьогодні для майстер-класу, вислухавши побажання учнів, я приготувала лаймовий і лимонний фреш для кислої частини. Для солодкої – два сиропи – ванільний і Ginger Bread або імбирне печиво – вони дісталися мені з чемпіонату світу, а ще кілька джемів.

До солодкої частини можна додати рожевий перець – він не пекучий і має нереальні смакові якості. Також сьогодні у мене на столі трояндова вода (приготувала сама з сухих пелюсток), її потрібно підкріплювати якимось сиропом, а ще манговий соус – яскравий, дуже щільний і солодкий. Для його приготування свіжий манго не підходить: брала консервований, ферментувала і потім проціджувала через сито. З ягід підготувала смородиновий сироп. Ожина, чорниця, лохина не підходять, у них надто сильний флейвор для створення авторського напою.

Прикраси до авторських напоїв Ви називаєте декораціями. Розкажіть про них.

Наприклад, кумкват, лайм, лохина, пластівці кокосу і навіть поп-корн. Є декорації, що створені просто для прикрашання, є декорації, які можна з'їсти. Випити напій і потім з’їсти. Каву виливають до чашки і ставлять прикрасу, приміром, поливши її сиропом. Можна зробити і по-іншому: спочатку з’їсти прикрасу, а далі запити класичною джезвою – і це вау!

Звісно, для декорації підходить не все: банан – категорично ні, а от нещодавно відкрила для себе ромово-кавовий поп-корн: нанизую на шпажку – супер-крута ароматика.

Яке авторське поєднання Вам смакує найбільше?

Улюблений авторський напій – лаймовий курд, апельсинова пудра, лимонний або лаймовий фреш.

Чи має значення посуд для авторських напоїв?

Чашка для напою має велике значення. Скло, кераміка, фабрична або ручна робота – тактильно вони всі різні. Це впливає на ваше сприйняття напою. Якщо горнятко більш гладеньке, легше, то напій здається шовковистішим. Чим товща стінка, тим напій буде здаватися більш щільним. Наші губи сприймають інформацію, і наш мозок фокусується на цьому.

Чи вимоглива Ви до себе?

Я багато працюю, але завжди намагаюся заохотити себе за виконану роботу. Це може бути щось смачненьке, або річ, про яку я довго мріяла. Копатися у собі мені не властиво, та я завжди себе похвалю за хороший результат.

Вам хтось допомагав підготуватися до Чемпіонату світу?

Так, дуже б хотіла подякувати своєму тренеру Костянтину Стрельникову і загалом команді компанії «Світ кави», в якій я працювала.

Таню, у Вас великий досвід, перемоги та море емоцій і вражень. Що б Ви зараз хотіли зробити для кавової спільноти України?

Я б хотіла дивувати, розвивати смакову палітру, сервіс та еко-напрямок у кавовій культурі. Також мені цікаво міксувати каву з іншими продуктами, підкреслювати смаки, створювати авторські поєднання.

Таня Тарикіна: факти і цифри
2017 – 2 місце Чемпіонату України по джезві/ ібрік
2018 – 2 місце Чемпіонату України по джезві/ ібрік
2018 – фіналіст Альтернативного кубку з Каптестінгу «Open de Cata» в Барселоні
2019 – 1 місце Чемпіонату України по джезві і ібрік
Червень 2019 року – чемпіон світу в категорії World Cezve/ Ibrik Championship на Чемпіонаті світу World of Coffee у Берліні.