Сапатисти – це група переважно корінних активістів із південного мексиканського штату Чіапас, які організували політичний рух Ejército Zapatista de Liberación Nacional (Фронт національного визволення Сапатистів, більш відомий як EZLN) у 1983 році. Вони відомі своєю боротьба за земельну реформу, захист інтересів груп корінного населення та їхню ідеологію антикапіталізму та антиглобалізму, зокрема негативні наслідки такої політики, як Північноамериканська угода про вільну торгівлю (NAFTA) для корінних громад.

zapatista-pflueckerin.jpg

У листопаді 1983 року у відповідь на тривалу байдужість мексиканського уряду до бідності та нерівності, з якими стикаються корінні громади, у найпівденнішому штаті Чіапас було сформовано таємну партизанську групу. Штат був одним із найбідніших регіонів Мексики і мав високу частку не лише корінного населення, але й неписьменного та мав нерівний розподіл землі. У 1960-70-х роках корінне населення очолило ненасильницькі рухи за земельну реформу, але мексиканський уряд проігнорував їх.​

Зрештою вони вирішили, що збройна боротьба – їхній єдиний вибір.

Партизанська група отримала назву Ejército Zapatista de Liberación Nacional (Сапатистський фронт національного визволення), або EZLN. Він був названий на честь Еміліано Сапата, героя Мексиканської революції. EZLN прийняв його гасло «tierra y libertad» (земля і свобода), заявивши, що хоча Мексиканська революція досягла успіху, його бачення земельної реформи ще не було досягнуто. Окрім його ідеалів, на EZLN вплинула позиція Сапати щодо гендерної рівності. Під час Мексиканської революції армія Сапати була однією з небагатьох, яка дозволяла жінкам воювати; деякі жінки також займали керівні посади.

EZLN оголосила війну 1 січня 1994 року, в той самий день, коли була запроваджена NAFTA. EZLN розпочали війну, захопивши 4 міста в Чіапасі, у тому числі туристичне місто Сан-Крістобаль-де-лас-Касас. Після 11 днів насильства (де понад 300 людей загинуло) мексиканський уряд і корінні повстанці почали переговори та припинили вогонь. Інтереси та обмеження сапатистів були включені та офіційно перераховані в Сан-Андресських мирних угодах через два роки після повстання сапатистів. Угоди проголосили, що мексиканський уряд надає справедливе ставлення до корінного населення Чіапасу.​

cropped-la-garrucha3.jpg


Як наслідок повстання сапатистів у Чіапасі, корінним народам Мексики було надано конституційне право на самовизначення, за винятком того, що вони не намагалися знищити суверенітет Мексики. Включення цього права до мексиканської конституції було важливим для розвитку мексиканських корінних громад, а також для мексиканської демократії в цілому, оскільки це заохочує повагу до корінних традицій і практики в країні.

Ви скажете, що це все прекрасно, але до чого тут кава?

Відповідь на це питання полягає у тому, що кава з регіону Чіапас – одна з кращих, яка є не тільки в Мексиці, а і в усьому світі! В цьому регіоні виробляється приблизно 44% мексиканської кави. Переважно в Чіапасі використовують митий метод обробки, але застосовують також і експериментальні. Характерними нотками для кави з Чіапасу є: гіркий шоколад, горіхи, цитрусові і лимон, а також округле і міцне тіло.

Відповідно, багато сапатистів займаються вирощуванням кави та її обробкою. І їх політичні та світоглядні погляди впливають на виробництво кави також.

Сапатистське кавове об'єднання – Café Libertad Kollektiv було засновано 15 липня 1999 року; його метою був тісний зв'язок між розвитком солідарної економіки та безпосередньою солідарністю. Ідея імпорту сапатистської кави з Чіапасу виникла в анархо-синдикалістських структурах у Гамбурзі. Проект був спрямований на підтримку профспілкової діяльності та повстання місцевого сапатистського руху в Чіапасі, а також на подальше створення колективних робочих місць.

Сьогодні Café Libertad Kollektiv імпортує та розповсюджує каву не лише з сапатистських громад, але й з інших бунтівних кооперативів, а також із проекту біженців громадянської війни Finca Sonador у Коста-Ріці та жіночого кооперативу Aprolma у Гондурасі. Крім того, разом з іншими групами солідарності організовуємо роздачу іспанського анархістського червоного вина CNT або оливкової олії солідарності «для механізмів руху» з Греції.

Сапатисти також висловились щодо російського вторгнення в Україну, правда, переважно це підтримка миру загалом і вони підтримують як людей, які боряться за мир в Україні, так і на росіїі. Проте все-таки вони закликають саме росію припинити війну задля досягнення миру, про що свідчать їхні білборди, які були встановлені на фермерських угіддях.

"Ні капіталістичній війні, яка вбиває та завойовує народ України заради економічних, політичних та ідеологічних інтересів."​


20221220_145745.jpg


20221220_145749.jpg


20221220_150102.jpg


Також з антивоєнними закликами на мітинги виходили люди, які підтримують сапатистів у Європейських країнах.

20221220_150311.jpg


20221220_150322.jpg


Їхню каву можна замовити і в Європі, наприклад, у Польщі та Німеччині є інтернет-магазини, які продають сапатистську каву. У нас була змога скуштувати каву Сапатиста, яку ми замовили в польському інтернет-магазині, ділимося з вами нашою думкою. (Прим. Разом з кавою також в посилці була купа агітаційного матеріалу та інформації про рух Сапатистів)

20221219_190440.jpg


20221219_190617.jpg


20221219_190701.jpg


"Зерно обсмажено доволі темно обсмажено, покрите маслами. Зробив фільтр, на дві порції по 250 г. Як для темної, то не погано. В сухій каві ледь відчутні квіткові та фруктові аромати, але аромат паленої гуми переважає :). Напій вийшов чудовий, незважаючи на не дуже звичний для мене присмак вугілля. Відчутний присмак традиційної темної "кави", разом з тим немає неприємної різкості, доволі елегантний підтекст легкої фруктової кислотності, який на диво не зовсім зник від перепалу. Наступний тест – еспресо і аеропрес. Так як обсмажена доволі темно, то позбутися присмаку і запаху обвугленості не вдалось. Однак в еспресо кава грає чудово, напій насичений, густий, виражений фруктовий присмак. У пуровері, при заварюванні на 85°С, також дуже гарно вийшло, як для темної обсмажки. Також відчувалися не дуже виразні, але все ж фруктові нотки на фоні обвугленого зерна. Не зіркова кава, але цілком пристойна. Дивно, але в аеропресі та френчпресі мене не зачепила зовсім, можливо треба трохи було ще погратися, але на даний момент так."

Діліться з нами вашими враженнями, якщо ви куштували цю каву.​


Джерела: