Шкідники кави завдають чимало клопотів фермерам, а також і впливають на всю кавову галузь загалом. В цій статті ми перерахуємо основні види комах, які можуть полювати на каву.

На жаль, повністю винищити шкідників неможливо, але фермерам необхідно утримувати популяцію шкідників на такому рівні, щоб їх кількість не завдавала економічної шкоди.

До основних шкідників відносяться:
1. Кавовий жук-короїд (Hypothenemus hampei)

insects-11-00882-g001.png

3-s2.0-B9780124171565000113-f11-05-9780124171565.jpg


Це жуки, які нападають на плоди кави, живуть і розмножуються всередині них. Окрім пошкодження зерна та зниження його якості, його пошкодження може сприяти падінню плодів з дерева, а також проникненню патогенів.

Після спарювання самці залишаються всередині плодів, а самки вирушають колонізувати нові плоди в так званому "транзитному періоді".

Вихід стимулюється умовами навколишнього середовища, і їх приваблюють летючі сполуки, що виробляються самими плодами.

Основним фактором зараження є неприбрані кавові вишні (так називаються плоди кавового дерева) з землі, а також місця з підвищеною вологістю.

Для боротьби з цим шкідником рекомендується дуже ретельно збирати врожай і не залишати впалих на землю кавових вишень.

Цей вид жуків є єдиною комахою, яка може харчуватися виключно кавовими зернами. Інші можуть час від часу кусати зерно або інші частини рослини кави, але їм потрібно їсти іншу рослинність для прожитку.

Чому для нас це важливо?
Уражені зерна не відповідають стандарту якості, необхідному для спешалті кави. Таким чином, вона в кінцевому підсумку класифікується як кава другого сорту, яку важче продати.

У всьому світі тривають дослідження способів боротьби з зараженням кавових культур кавовими жуками-короїдами. Поточний рівень шкоди, завданої каві цим жуком, становить близько 500 мільйонів доларів США, яка щорічно приносить близько 90 мільярдів доларів.

2. Кавовий мінер (кавова міль) (Leucoptera coffeella)

Leucoptera-coffeella.png


Ця міль стала найбільшим шкідником кавових рослин з 1970-х рр.

Вона також полює лише на кавові дерева, споживаючи їхнє листя. Доросла особина молі відкладає яйця у верхній третині кавового дерева, на верхній стороні листя. Після вилуплення гусениці проникають у листок і починають його поїдати.

Сприятливими умовами для цієї молі є сонячна та суха погода.

Щоб боротися з ними, необхідно рясніше садити кавові рослини одна до одної і підтримувати достатню вологість, а також використовувати добрива та біологічний контроль (комахи-хижаки для листкового мінера).

Також в Бразилії активно ведуться селекційні роботи та дослідження з клонування на основі сорту Обата для того, щоб вивести рослину, стійку до цього шкідника: клон 760 (H14950-7 C760 EP473), клон 1064 (H14844-6 C1064 EP 473), клон 1059 (H13685-1-25 C1059 EP473 і клон 1215 (H14954-43 C1215 EP473).

3. Кліщі:
- Червоний павутинний кліщ (Oligonychus ilicis)

pragas-atacam-cafeeiro-portal-agropecuario.jpg


Червоний кліщ атакує кавові бруньки на верхній стороні листя, надаючи йому червонуватого вигляду та може призвести до дефоліації (опадання листя з рослин за несприятливих умов).

- Помаранчевий оранжерейний кліщ (Polyphagotarsonemus latus)

0120-2812-acag-66-04-00633-gf2.png


Він атакує верхівки кави, але нижню частину листя. Саме кліщ може завдати більш відчутної шкоди молодим посівам, оскільки викликає зменшення, скручування та деформацію молодого листя.

- Червоно-чорний плаский кліщ (Brevipalpus phoenicis )
images (1).jpeg


Це той самий кліщ, що відповідальний за передачу прокази цитрусових, тому кавові плантації поблизу цитрусових можуть бути більш заражені.

Найкращим способом боротьби з кліщами є використання селективних продуктів, які не знищують їхніх природних ворогів, головним чином хижих кліщів.

Цикади

Здавна шкоди кавовим деревам завдають цикади. Його німфи атакують коріння і висмоктують сік, викликаючи прогресуюче виснаження рослини.

Існує кілька видів, серед яких Quesada spp., Fidicina spp. і Carineta spp., які завдають більшої шкоди.
Coccus-viridis-infected-by-Lecaniciliium-lecanii-on-coffee-berries-Photo-A-E_Q320.jpg


Для боротьби з нею показані системні інсектициди, але існують і звукові пастки, які є ефективними проти Quesada spp.

Інші шкідники
Існують інші шкідники, які атакують урожай кави, деякі з яких є вторинними або можуть бути проблемними в певних ситуаціях чи регіонах. Як приклад можна назвати гусениць, листоїдів та щитівок.

Багато з цих шкідників з'явилися через неправильну боротьбу з клопом. Тож, саме тому необхідно чітко і системно застосовувати всі необхідні засоби боротьби зі шкідниками.

Джерела:




  • Like
Реакції: Xolm