Перший світовий чемпіонат бариста відбувся у 2000 році. Але у нього був попередник – Норвезький чемпіонат бариста, який стартував у 1998 році. Альфу Камеру спало на думку, що було б непогано провести конкурс для барист на кшталт того, який є у кухарів. Він вважав що суспільству був вкрай потрібен інструмент для підвищення рівня престижності професії бариста та поширення культури споживання спешалті кави.

Тож Віллі Хансен, Арвід Сковлі та Тоне Лівааг з (Solberg & Hansen) Осло, Норвегія, разом з Альфом Крамером організували перший конкурс. Конкурс пройшов успішно, але не без проблем. Разом з тим, конкурс дав групі розуміння про правильний шлях для змагань в майбутньому, а Тоне переписала правила та положення, склала нові таблиці оцінок, навчила баристів та створила більше стандартів.

Тоді ж у 98 році була заснована SCAE (Асоціація спешалті кави Європи), її першим президентом став Альф Крамер. Коли SCAE збиралась організувати свій перший конгрес у 2000 році, Альф висунув правлінню SCAE ідею проведення Всесвітнього чемпіонату бариста. Він запитав Тоне, чи може вона це організувати, і вона погодилася. Вцілому вони планували організувати Всесвітній чемпіонат за тими ж принципами, що і норвезький.

Національних змагань в кожній країні тоді не влаштовували, а просто шукали цікавих барист по знайомим та рекомендаціям, які могли б представляти свою країну на міжнародному конкурсі. Організаторам вдалося залучити 12 країн до участі в першому WBC (Світовому чемпіонаті бариста).

Після першого WBC у 2000 році, який відбувся у Монако, багато країн виявили бажання організувати національні змагання у себе вдома. Кращим баристою світу того року став Роберт Торесен з Норвегії.

2000champ.jpg

Роберт дуже ретельно готувався до змагань! Тоді в кав'ярнях всього світу панувала мода на сиропи та вершки, але Роберт відмовився від них свідомо. Він був єдиним з учасників, хто принесли власну кавомолку та молоко! Тоді ще не було чітких правил щодо посуду, тому він подавав свій фірмовий напій у блюдцях щоб передати атмосферу, як його дідусь і бабуся пили каву після обіду у них на батьківщині в Норвегії.

Другий всесвітній Чемпіонат організовували вже 2 регіональні асоціації спешалті кави: Американська та Європейська. Він відбувався в сонячному Майямі, США. Спершу не дотримувались правил про те, що чемпіонат має відбуватись у країні, бариста якої переміг попереднього року. В цьому чемпіонаті перемогу одержав Мартін Гільдебрандт з Данії, а всього брали участь 17 барист з різних країн.

2001.Martin-Hildebrandt.jpg


Третій Чемпіонат відбувся в Осло (Норвегія) і вже позмагатись приїхали 24 баристи. Перемогу знову одержав бариста з Данії Фріц Шторм. Але цей чемпіонат був вже більш професійним, для нього Тоне Лівааг змінила правила і формат змагань і ці правила не змінювались весь час до 2023 року.

Наступний чемпіонат 2003 відбувся в Бостоні, США. І це був перший чемпіонат, який транслювали на національному телебаченні США і його подивилось 20 мільйонів американців! Переможцем того року став австралієць Пол Бассет і кількарічну гегемонію північних країн-переможниць було зруйновано.

Чемпіонат 2004 відбувся в Трієсті, Італія. Про нього ми вже трохи згадували в дописі про сучасну історію кави в Україні, детальніше можна прочитати тут. Переможцем того року став норвежець Тім Вендельбо, а учасників було вже 34!

sddefault.jpg



У 2005 році чемпіонат відбувався в Сіетлі, США і перемогу одержав датчанин Троель Овердалл Поулсен. Він привіз з собою в США 12 літрів свіжого цільного молока з рідної Данії для приготування найкращого капучино.

Господарем 7 чемпіонату стало м. Берн, Швейцарія. В чемпіонаті брало участь 39 барист з інших країн. Перемогу одержав знову датчанин. Це був Клаус Томсен, він готував фірмовий напій під назвою Симфонія – пана котта, еспресо та кавова пінка, які викладалися слоями.

З кожним роком конкурс набував офіційного характеру, в ньому брали участь учасники з нових регіонів світу, що призвело до більш чітких правил. Молоко визначали як "коров'яче" і можна було використовувати лише його; суддям заборонялося їсти на сцені або робити перекури між учасниками; учасникам було заборонено класти перець чилі, імбир і будь-що, окрім кави, у портафільтри, і зрештою більше не вимагали класти цукор на стіл для суддів.

2007 рік, WBC проходить в Токіо, Японія. Цей чемпіонат зібрав рекордну кількість глядачів – 2000 і на ньому були присутні 45 учасників з усього світу! На тому чемпіонаті перемогу виборов Джеймс Хоффманн, напевно, наймедійніший бариста нашого часу, багато хто з вас дивиться його відео про каву.

2018_29_05_James.jpg


Це також був перший рік, коли змагання транслювалися в прямому ефірі, тобто двоє волонтерів завантажували відео учасників на YouTube у режимі реального часу, цей формат відображав "розмову за кавою" по всьому світі і багато було поширень в різні соцмережі, наприклад, у Твіттер.


Нарешті у 2008 році чемпіонат відбувся в Данії, Копенгаген. У змаганнях взяли участь 51 учасник, а перемогу одержав Стівен Моррісі з Ірландії. Цей чемпіонат транслювався онлайн. Його фірмовий напій складався з шоколаду та еспресо шантільї, панна котти з молоком і корицею, з додаванням невеликої кількості чорничного желе та меленої сублімованої чорниці. Його подавали як суцільний десерт.


В 2009 році знову британець одержав титул Кращого баристи світу, це був Девіс Гвілім.

А в 2010 нагороду одержав американець Майкл Філіпс. Майкл Філіпс вирішив вразити суддів кавою з одного теруару, одного різновиду, але трьох різних фермерств, і, відповідно трьох різних методів обробки. І це спрацювало! Нагорода поїхала з Лондону до США.


У 2011 році чемпіонат проходив у Боготі, Колумбія і нарешті перемогу одержав бариста з кавової країни! Це був Алехандро Мендес з Сальвадору. Звісно,він використовував каву зі своєї батьківщини, яка була вирощена на схилах вулкану Санта-Ана. Алехандро сказав, що ми маємо використовувати все, що дає нам кавова ферма, тож він використав м'якоть кавової вишні, яку він зібрав і привіз із собою на конкурс для підсолоджування свого фірмового напою, а також він використав квітки кавового дерева у своєму напої.

634a6109d3592f7d755cce7933801c2e--best-coffee-barista.jpg


В наступному 2012 році переможцем став Рауль Родас з Гватемали. Чемпіонат відбувався у Відні, Австрія. Рауль запропонував суддям каскару, а також інші напої, приготовленої з однієї і тієї ж кави, яка має різні методи обробки.

campeonato-anual-de-barismo.jpg


У 2014 році кращим баристою став Хіденорі Ізакі з Японії. Це була перша перемога азійського баристи. Він використовував каву мікролот з Коста-Рики на фермі, яка використовує експериментальні методи обробки.
picture_izaki.jpg


2015 рік приніс перемогу австралійському баристі боснійського походження Саші Шестічу. Для свого виступу він обрав дуже рідкісну мутацію Бурбону "Судан Руме", більш того, вона була оброблена за допомогою вуглекислої мацерації.

В 2016 році головний приз поїхав у Тайвань, його здобув бариста Берг Ву. На цьому чемпіонаті вже були присутні учасники з 61 країни. Унікальною особливістю його виступу було те, що він не знав англійської мови і його дружина Чі Лу перекладала його виступ англійською мовою для суддів. Це вкрай важко, адже виступ має тривати не більше 15 хв, бо якщо затримка по часу, то учасника дискваліфіковують.

ally2-e1510014311689.jpg


Берг зрозумів, що його гарячі портафільтри нагрівають еспресо та затьмарюють ніжний квітковий аромат його кави – панамської гейші від Finca Deborah. У відповідь він спробував охолодити портафільтр прохолодною водою. Результат? Більш ароматна кава, яка привела в захват суддів.

2017 рік. Чемпіоном стає Дейл Харріс з Великобританії.

Нарешті у 2018 році жінка вперше виборола чемпіонський титул і кращою баристою стала Агнешка Роєвська з Польщі. Основою її виступу стала відмінна ефіопська кава та ставлення до суддів як до гостей своєї кав'ярні.

screen-shot-2018-06-28-at-105709-am-coffee-home-hp.png


2019 рік, Джуйон Чон з Південної Кореї виграла це змагання. Джуйон вдалося створити неформальний стиль спілкування на цьому змаганні. Також вона влаштувала цілий науковий експеримент з вилученням полісахаридів з кави, а потім додавала солод щоб одержати ще більше солодкості.
Jooyeon-Jeon-Wbc.jpg


У 2020 році чемпіонату не проводилось через covid-19.

2021 рік. Кращим баристою року стає Дієго Кампос з Колумбії. Дієго використовував на чемпіонаті рідкісний різновид кави eugenioides, який було вирощено в долині р. Каука в Колумбії.

Diego-Campos-Campeon-Mundial-de-Barismo-2021.jpg

У 2022 чемпіоном став бариста з Австралії Ентоні Дуглас. Ентоні готував на кріодемифвкованому молоці та приготував фінікрвий сироп для своїх напоїв.

І, нарешті, 2023 рік, перемагає учасник з Бразилії корейського походження Борам Ум. Основною тезою його виступу була ідея про вдячність продукту та про командну роботу всіх, хто дотичний до кави.

baristas-boram-um.jpg


Ми впевнені, що цей конкурс ще не один раз здивує кавову спільноту всього світу. За 23 роки свого існування конкурс продемонстрував, що професія баристи не така проста на перший погляд. Якщо першому учаснику вдалося перемогти просто завдяки тому, що він приніс власну кавомолку та молоко і просто якісно та охайно зробив свою роботу, то чемпіон цього року власноруч вирощував каву на сімейній фермі і був максимально залучений у виробництво, обробку та приготування.

Ну і, звісно, щиро сподіваємося, що побачимо у цьому списку переможців і українські імена.

Джерела: