ВАРИМО СМАЧНУ КАВУ У КЕМЕКСІ​

Рубрика - рецепти

Фільтрова кава стала популярною в нашій країні зовсім недавно. Ще п’ять-шість років тому навіть не всі баристи знали слова типу «фільтр», «дріп», «воронка», «кемекс». Деякі кав’ярні почали вводити в меню різні методи приготування, крім напоїв на основі еспресо. Але перш ніж напої стали популярними, минуло досить багато часу.

Багато споживачів вважає, що фільтрову каву приготувати дуже складно або довго. Проте на відміну від еспресо-обладнання, більшість фільтрових заварників призначалася для домашнього використання. У цій статті я розкажу, що фільтрова кава — це просто, гарно, цікаво, і може стати прекрасним вранішнім ритуалом. І якнайкраще для нашого майстер-класу підійде кемекс. Цей заварник — один із найпопулярніших у світі. Він має гарний вигляд і зручні модифікації за розмірами, а кава виходить ароматна й соковита.

ІСТОРІЯ КЕМЕКСУ​

Заварник для кави з лаконічним, але елегантним дизайном придумав німець Петер Шлюмбом у 1939 році, а в 1941 році Chemex Corporation, що придбала патент, почала виготовляти його під власним брендом. Шлюмбом був німецьким винахідником і автором багатьох патентів. У 30-х роках він працював над прототипом холодильної установки й покладав великі надії на цей винахід. Але в якийсь момент йому забракло грошей для подальшої роботи і він швидко допрацював один зі своїх проєктів — колбу для фільтрації — і продав патент як «прилад для фільтрації кави». Несподівано для Шлюмбома заварник став настільки популярний, що в 19448 році кемекс включили до постійної експозиції як предмет прекрасного дизайну в музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (MOMA).

Цей кавник часто з’являється в кіно. Ви можете помітити його в Сабріні з Одрі Хепберн, Дитині Розмарі, фільмах про агента 007 і, звичайно, в серіалі Друзі.

ЯК ВИБРАТИ КЕМЕКС​

На ринку зустрічаються чотири варіанти кемексів за об’ємом: на 3 чашки, на 6, 8 і на 10 чашок.

Який із них вибрати, залежить від того, скільки кави за один раз ви зазвичай готуєте. У кемексі на 3 чашки ви зможете приготувати приблизно до 330 мл кави. У середньому, на 6 чашок, комфортно готувати до 500 мл, а у великому, на 10 порцій, вміщається до літра готового напою. Для кожної моделі потрібні відповідні паперові фільтри. Їх вам порадять під час покупки обраної моделі. Також у назві фільтрів фігурує обсяг кемексу, до якого вони придатні.

1.jpg


Фільтр для кемексу паперовий і найщільніший з усіх паперових фільтрів для кави. Він відфільтровує майже повний обсяг пилу і олій, тому смак напою, приготованого в кемексі, дуже чистий, легкий і не гіркий.

Крім паперових фільтрів одноразового використання вам можуть запропонувати багаторазові — металічні або нейлонові. Це досить гарна економія, але напій буде пильним і гірчити, у порівнянні з паперовим фільтром.

Паперові фільтри — кращий вибір за багаторазові, із позиції смаку, але й тут є варіанти. Паперові фільтри поділяються на відбілені (білого кольору) і невідбілені (світло-коричневого кольору). Напій, приготований із невідбіленим фільтром, матиме щільніше тіло, але може бути трохи терпким. Взагалі краще спробувати різні варіанти фільтрів і вибрати той, що більше до вподоби.

МЕТОДИКА ПРИГОТУВАННЯ​

Усе, що потрібно для приготування напою в кемексі, — це кава і вода. Як вибрати ці два продукти, я вже писала тут (кава) і тут (вода).

Також вам знадобиться чайник для нагрівання води й кава певного помолу. Молоти каву краще власноруч перед заварюванням, але якщо у вас немає зручної кавомолки, попросіть ваших поставників кави змолоти її на професійній кавомолці, й обов’язково вкажіть, у чому ви готуватимете каву. Професійні баристи підберуть помел відповідно до ваших потреб.

Наприклад, помел для приготування 500 мл напою має бути розміром зі звичайну кухарську сіль помолу № 1. Для меншого об’єму можна взяти трохи дрібніший (як звичайний цукор), для більшого — грубіший.

Рецепт: для найкращого балансу візьміть 6 г меленої кави на кожні 100 мл влитої води. Наприклад, для приготування 500 мл кави вам знадобиться 600 мл води і 36 г кави. Якщо ви хочете приготувати міцніший напій, візьміть трохи більше меленої кави, наприклад, 6,5 - 7 г на 100 мл, але не більше, бо в такому випадку кава буде кисла й гірка.

ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ ПРИГОТУВАННЯ​


2.jpg
3.jpg

4.jpg
5.jpg

6.jpg
7.jpg


  1. Відміряйте необхідну кількість кави потрібного помолу в сухий стаканчик з допомогою ваг або мірної ложки.
  2. Нагрійте свіжу фільтровану воду до 93 - 96℃. Намагайтесь не довести до кипіння.
  3. Складіть фільтр для кемексу, як показано в інструкції на пакуванні.
  4. Помістіть фільтр у воронку кемекса, розмістивши товстіший шар паперу зі сторони жолоба (носика).
  5. Тонким струменем гарячої води гарно змочіть паперовий фільтр, щоби змити часточки паперу, і злийте воду з кемекса.
  6. У вологий фільтр акуратно насипте мелену каву.
  7. Запустіть секундомір і дуже тонким струменем, але швидкими рухами змочіть мелену каву. Намагайтеся змочити всю каву і вкластися в 10–15 секунд. Цей етап потрібен, щоби виштовхати повітря з меленої кави й підготувати до рівномірного проходу води. Для першого етапу вливання вам знадобиться втричі більше води за порцію меленої кави. Наприклад, якщо у вас 30 г кави, то перше вливання буде 90–100 г води.
  8. Дочекайтесь, поки повітряні бульби вийдуть із кави (30–40 секунд), потім активним струменем влийте першу третину води, що залишилась після змочування кави. На цьому етапі, щоби збільшити насиченість напою, можна акуратно перемішати мелену каву з водою.
  9. Влийте другу третину води на 1:20 від початку заварювання. Почекайте, поки вода трохи зійде.
  10. Влийте акуратно залишки води на 1:50. Почекайте, поки вся вода пройде через каву. Загальний час контакту кави з водою залежить від об’єму кемекса. Загалом це від 3 до 5 хвилин ± 30 секунд.
  11. Приберіть акуратно фільтр із меленою кавою (не вижимайте!), візьміть ложку з довгим держаком і акуратно, не бовтаючи, перемішайте напій. Розчинні речовини в каві мають різну швидкість розчинення й різну насиченість. Тому перші, кислоти, утворюють щільний шар на дні, і якщо не перемішати, напій буде незбалансованим: гірким і водянистим спочатку й кислим в кінці.
  12. Тепер каву можна наливати в улюблену чашку і насолоджуватись!

ЯКЩО ВОДА ПРОХОДИТЬ НАДТО ДОВГО (понад хвилину довше ніж заплановано)​

У такому випадку ви ризикуєте отримати надлишок гірких речовин. Тому ось кілька порад, як прискорити заварювання.
  1. Якщо вода проходить дуже повільно, можна прискорити екстракцію, піднявши (дуже акуратно) фільтр двома руками за протилежні краї, щоби між склом і фільтром утворився невеликий простір. Вода почне проходити швидше.
  2. Якщо ви знаєте, що ваш помел дрібніший, ніж потрібно, то після змочування кави влийте решту води, не розділяючи на частини. Під власною вагою вода пройде швидше.
  3. Якщо взяти воду хоча б на градус вище, то екстракція прискориться, але в смаку буде більше кислот.

ЯКЩО ВОДА ПРОХОДИТЬ НАДТО ШВИДКО​

Щоби розчинити всі речовини смаку й аромату, особливо цукри, воді потрібен час. Тому швидко приготована кава буде водяниста й пуста на смак. Якщо чомусь ви не можете взяти дрібніший помел, то ось кілька порад, як затримати протік води.
  1. Візьміть більшу порцію кави.
  2. Вливайте невеликими порціями води та тонким струменем.
  3. Акуратно перемішуйте каву між 2, 3 і 4 вливаннями.

БОНУС РЕЦЕПТ​

Скориставшись останніми порадами, ви можете зварити відмінну холодну каву. Просто перед початком варіння покладіть у кемекс лід вагою 50 % від загальної кількості потрібної води, а решту води влийте повільно, перемішуючи. У вас вийде смачний холодний кавовий напій, або, висловлюючись професійно, айс-брю.

Тепер ви вмієте варити смачну й запашну каву в найгарнішому й найвідомішому заварнику світу! Тож насолоджуйтесь смаком напою, пригощайте друзів і близьких людей, зігрівайтесь у холод, прохолоджуйтесь у спеку і не забувайте куштувати різну каву, адже це — справжній гурманський досвід і різноманіття смаків!
  • Like
Реакції: Сreature-Y