Вітаю вас, добрі люди !​


Пригадайте, скільки часу і зусиль витрачено вами в пошуках тієї єдиної і неповторної — кавомашини вашої мрії, при відкритті свого закладу. Свого часу через це проходив і я ...

Розуміючи структурні решітки різних матеріалів, я чітко усвідомлював різницю між міддю та нержавіючою сталлю. Мідь (поверхня, при збільшенні) має гострі виступи, які нагадують кардіограму пацієнта з інфарктом міокарда. Нержавійка (поверхня, при збільшенні) нагадує легкий бриз в спекотний день на морі. Тому кальцій і магній охоче «прилипають» до поверхонь мідних бойлерів, утворюючи страхітливий наліт, яки псує смак і збільшує споживання електроенергії. Це було для мене очевидно. Тому вибрано двогрупну «Ascaso», модель «Barista T» у якої бойлер з нержавійки, у нас непоширений виробник з Барселони, Іспанія.
BARISTA-T-CHASIS.jpg

Кавомашину б.в. було куплено за 600 доларів, 2018 рік, проведено ТО — і до роботи, косити бабло. Претензій до кавомашини такого класу під час експлуатації не було, від слова Взагалі. Але, як казав кум в анекдоті, є нюанс. З часом, отримуючи досвід, стало зрозуміло, що гойдалки термостату (+ або - 5 градусів, 2 виробники термостатів, однакові характеристики, в камовашині був «Сірано») впливають на заварювання, не буду поглиблюватись про це. Необхідно міняти на мультигрупну. Задумано — зроблено. Ось вона, мультибойлерна, вже є!

Щоб уникнути кидання віртуального гуано на віртуальний вентилятор, назвемо її «СанЕмо» модель «...Ома», Італія, 2х постова, на 2021 рік непоганий варіант (я так вважав спочатку).

На той час я більш-менш почав розрізняти смаки, свого часу спеціально купив 15 видів арабіки і випив достатньо, щоб відчувати різницю. Не як SCA спеціаліст чи Q — грейдер, а як баріста, можливо не найгірший.

Якщо вас минув досвід користування алюмінієвими ложками та мисками і споживання з них їжі на протязі тривалого часу, я вас вітаю ! У мене такий досвід був. Через декілька днів користування кавомашиною я оцінив переваги термостабільності. В той ж час, особливо з ранку, виявив неприємний присмак металу в напоях. Цей привкус металу, коли їсиш кашуху приготовану в алюмінієвій кастрюлі алюмінієвою ложкою з алюмінієвої миски, я його відразу впізнав, цей смак. Адже пройшло декілька днів після заміни кавомашини. Зрада ! Погана кава, що діється, людоньки !? Що за горох із жолудями дає обсмажувальник ? Почав міняти каву, результат попередній. Тепер зрозуміло — це вода погана. Обсмажувальник вже хороший, вода — погана ! Міняю фільтра, мінералізатор. Беру бутильовану воду різних виробників, результат попередній. Сильний присмак з ранку, який спадає через декілька годин. Починаю заглиблюватись, занурюватись, вивчати, вдосконалюватись, відкривати додаткові чакри — і це допомогло !

Відшукав директиву Євросоюзу EN 16889:2016.​


https://www.en-standard.eu/csn-en-1...pliances-hygiene-requirements-migration-test/

image_2024-10-17_203742230.png


«CSN EN 16889 Цей європейський стандарт встановлює гігієнічні вимоги, які встановлюють передумови для виробництва гарячих напоїв, таких як кава та кавові страви, чай, какао та молочні напої, з приладів для приготування гарячих напоїв для комерційного та домашнього використання відповідно до правил харчової гігієни та для розміщення на ринку.»

Тобто в 2016 році в ЄС визначили цю проблему: міграцію важких металів у воду при приготуванні гарячих напоїв, розробили тестування і зобов’язали таким чином виробників виготовляти харчове обладнання згідно нових стандартів.

«Цей європейський стандарт застосовується до приладів до їх надходження на ринок (нові машини), а також містить інформаційний додаток для приладів, які вже використовуються ...»

У нас, в Україні, EN 16889:2019 було введено в дію в 2019 році з метою уніфікації частини законодавства з вимогами Євросоюзу.

ДСТУ EN 16889:2019 Гігієна харчових продуктів. Виготовлення та розливання гарячих напоїв приладами, що виготовляють гарячі напої. Вимоги щодо гігієни, випробування на швидкість міграції (EN 16889:2016, IDT)

https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=83704

https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0216774-19#Text



Раджу і вам зробити те, що зробив я свого часу. Ранком , перед початком зміни злив воду три літри з нагрітого бойлера кавомашини і відніс в лабораторію санстанції. Оплатив проведення аналізу води на предмет вмісту міді, цинку, свинцю. Щоб не «палити» кав’ярню, вказав домашню адресу - водопровідна вода після очистки фільтрами.

Результат: виявлено нормативи

Мідь 0,25 ≤ 1,0 мг/дм3
Цинк 0,65 ≤ 1,0 мг/дм3
Свинець 0,01 ≤ 0,01 мг/дм3

Як я помилявся ! Але я не Q — грейдер, який може відрізнити присмак свинцю від алюмінію !!!

Мідь в нормі. Цинк показав більше 50% і це мене засмутило. Але свинець ! Ніби-то не перевищення норми. Один в один, як тобі таке, Ілон Маск ? Лаборант в приватній розмові пояснила, що перевищення свинцю в воді насправді було на багато більше, але так як вода з водопровідної мережі, вирішили підстрахуватись , показали верхню межу і порекомендували поміняти картриджі в осмосі. Також повідомили, що в Євросоюзі норми по вмісту важких металів у воді жорсткіші.

Що відбувається ? Старі кавомашини мають переважно мідні бойлера. Фітінги паяні припоєм, що містить цинк, олово, свинець та інші компоненти. При нагріві води з припою виділяються в воду важкі метали, консистенція яких під ранок максимальна. Адже в ночі не було руху води, вода була більше 100 градусів вечором після закриття, охолонула, настоялась з важкими металами в ночі, прогрілась ранком і досягла свого піку перед проливом перших еспресо. З часом підмішування води в бойлер розбавляє воду з ночі і консистенція зменшується. Що я і відчував, тільки переплутав присмак алюмінію зі свинцем.

Тому так багато бувших у користуванні кавомашин, які везуть з Європи до нас. Вони банально не відповідають нормам як ЄС, так і нашим.

«Як правило, до важких металів відносять:
  • ртуть​
  • свинець ....​
Негативний вплив важких металів провокує:
  • захворювання нирок і печінки​
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту​
  • анемію​
  • проблеми зі щитовидною залозою​
  • важкі ураження центральної нервової системи​
  • руйнування кісткової тканини​
  • розвиток розумової відсталості у дітей.»​
https://himanaliz.ua/uk/analiz-vodi-na-vazhki-metali/

Собі я купив «Ascaso Barista T» 2021 року. Бойлер нерж, холдера нерж. Термостабільна, енергоекономна до 50 % порівняно зі звичайними і 25% порівняно з мультибойлерними, швидко прогрівається - 1-2 хвилини, безмежний запас пару, на пар — джойстики, роторний насос "Прокон" нержавійка , трубки в термогрупі — нерж. Зрозуміла внутрішня будова, надійна і просто гарна. З 2021 року — політ нормальний.
Кавомашину «СанЕмо» модель «...Ома» віддав техніку, на запчастини або дівай, куди хочеш ! Але вона і зараз працює в одному популярному закладі нашого міста.

Як сказав-би дід Панас у нас в Гондурасі : « От така фігня, малята !»

написано : Viho Sánchez 15.09.2021 00:39