Чи може кофеїн погіршувати зміни в мозку через недосипання? Нове дослідження каже, що так.
Багато хто використовує каву як спосіб побороти втому від нестачі сну, але нове дослідження, опубліковане в журналі Nature, вказує на те, що регулярне вживання кофеїну може погіршувати зміни в мозку, спричинені хронічним недосипанням.
Дослідники вивчали, як недосип і щоденне споживання кофеїну впливають на сіру речовину мозку (SR), яка відповідає за обробку інформації. У дослідженні взяли участь 36 здорових дорослих, які спали по 5 годин на добу протягом 5 днів. Половина учасників отримувала 300 мг кофеїну щодня, інша — декофеїнізовану каву.
Результати показали значні відмінності між групами. Ті, хто споживав кофеїн, демонстрували зниження активності сірої речовини в таких важливих зонах, як права скронево-потилична область, правий дорсально-медіальний префронтальний кортекс і лівий дорсолатеральний префронтальний кортекс. Це може свідчити про те, що регулярне вживання кофеїну при недосипі погіршує роботу мозку в цих областях, які відповідають за складні когнітивні функції.
Натомість у групі, що отримувала декофеїнову каву, спостерігалось підвищення активності сірої речовини. Це відкриття було несподіваним для вчених і вимагає подальших досліджень.
Також дослідження підкреслило важливу роль аденозинових рецепторів (A1R), які регулюють відчуття сонливості та на які впливає кофеїн. Виявилося, що люди з нижчою базовою доступністю цих рецепторів мали більші негативні зміни в сірих клітинах мозку після недосипу та вживання кофеїну.
Загалом, результати дослідження свідчать про те, що хронічне недосипання може викликати адаптивні зміни в мозку, але щоденне вживання кофеїну може пригнічувати ці адаптивні процеси. Дослідники наголошують на необхідності подальших експериментів, щоб зрозуміти, як саме кофеїн впливає на мозок у таких умовах та яку роль відіграють різні рецептори в цьому процесі.
Хочете підвищити продуктивність за допомогою кави? Можливо, варто подумати двічі, особливо якщо ваш сон далеко не ідеальний.
Першоджерело: https://www.nature.com/articles/s41598-024-61421-8
Я добре пам’ятаю як від системного вживання 5-7 чашечок кави на день я значно погіршив стан свого здоров’я. А перейшовши на 2-3 і ті до обіду, мені насправді стало краще. Ну і тут напевно є ще один фактор. Коли я почав вживати каву свідомо і в меншій кількості, я перейшов на спешелті в фільтр, інколи еспресо. А спешелті кава вона зазвичай має менше кофеїну ніж офісні кавові суміші.
Якщо ви розбираєтесь в медичних та анатомічних термінах, буду вдячний за правки