У давньому світі існували боги для будь-якої людської діяльності та будь-якого природного явища, але чи часто ви чули про бога кави?

Такого окремого бога не було, оскільки кава з'явилась в широкому вжитку вже після того, як сформувались політеїстичні та монотеїстичні вірування. Проте є претенденти на цю "посаду", ось хто може бути богом кави.

1. Ваака - бог неба (Ефіопія)
Ваака - верховний бог неба племені Оромо. Це одне з корінних племен Ефіопії і, напевно, саме вони першими використовували каву у їжу. Вони їли ягоди з дерев, а насіння змішували з тваринним жиром, формуючи таким чином "енергетичні батончики", які вони вживали протягом дня.
20210926_170429.jpg

У Оромо також є легенди про каву. Одна з них така: Ваака сумував за смертю Хоро (першої людини) і коли він відвідав могилу Хоро, то пустив сльози, сльози впали на землю, а наступного дня в тому місці з'явились паростки рослин кави. І на думку людей Оромо, всі рослини поливаються дощем і лише кава поливається сльозами Вааки.

2. Кофеїна - неіснуюча богиня енергії.
Це нещодавно вигадана богиня, яку зображують як жінку, яка сформувалась з пари над чашкою.
Інформація про цю "богиню" з'явилась приблизно в 2006 році. І ось її легенда.

Один чоловік молився пізно ввечері, постійно засинав і не міг закінчити свою молитву, отже він попросив богиню Кофеїну дати йому змогу не спати до пізньої ночі.
І наступного дня він зустрів кіз, які паслися біля куща з гарними червоними ягодами. Вони були жваві та енергійні. Чоловік з'їв ягід з цього куща і нарешті вночі зміг закінчити свою молитву.

3. Святий Дрого - покровитель кав'ярень (14 березня 1105 - 16 квітня 1186).
Кажуть, що він міг одночасно бути у двох місцях: його бачили одночасно на роботі в полі, а також на мессі.

Але диво в тому, що він жив за 4 століття до того, як кава потрапила до Європи, тож кави Дрого точно не пив. Народився він у Фландрії (північ Франції), на жаль, його мати померла під час пологів, а про батька відомостей немає. Його виховували родичі, а коли він виріс, став вівчарем.
20210926_170437.jpg


Дуже рано, десь близько 10 років, він почав вірити в Бога. А життя пастуха давало йому можливість часто бувати на самоті та молитись. Також він віддавав свої заробітки бідним та нужденним.

Згодом містяни стали звертатись до нього за порадами, йому довіряли, бо він був доброю людиною. Коли йому було 20 років, він вирішив рушити до Папи Римського, бо хотів отримати прощення, він відчував свою провину за смерть матері. Ось навіть є мапа його паломницького шляху.
20210926_170448.jpg


Але, на жаль, він так і не потрапив до Папи, хоча намагався зробити це 9 разів.

Через 10 років паломництва він захворів якоюсь хворобою і мав дуже поганий вигляд (він також є покровителем тих, кого вважають некрасивими).

Після цього Дрого став анахоретом (це відлюдники, які живуть заради релігійного просвітництва і практично не спілкуються ні з ким), жив у невеликій келії при церкві, харчувався теплою водою та ячмінним хлібом.

Є свідчення про диво, яке з ним сталось. Одного разу в церкві почалась пожежа і городяни просили Дрого покинути келію, але він відповів, що нікуди не піде, якщо Бог захоче його врятувати, то врятує. Коли пожежа скінчилась, то містяни побачили Дрого на своєму місці живим і неушкодженим. Існують також відомості про дива, які сталися вже після смерті Дрого. Вважається, що він дарував зцілення багатьом людям, які йому молились.

Але до чого тут кава?
Першою згадкою про те, що Дрого є покровителем кав'ярень, є бельгійський альманах 1860 року. Власники кав'ярень навколо Себурга (місце, де жив Дрого) вважали його своїм покровителем. Але, скоріш за все, це відбувалось просто тому, що він був місцевим святим.

Інша версія полягає в тому, що було відомо, що Дрого інколи пив напій з цикорію, який є замінником кави.

Тож, в католицтві зараз існує День Святого Дрого, який відзначається 16 квітня щороку і цей день день є днем кав'ярень та їх власників.